26.04.2014

Простір замість кіосків. Серія наліпок

Архітектор, як і будь-який з митців, зводячи будинок, створює не просто функціональну річ, але й гармонійну просторову композицію (якщо він звісно це ставить за мету). Серія будинків завдяки спільній праці багатьох архітекторів творить композицію площі, вулиці. І у цій композиції вільна територія відіграє не менш важливу роль, аніж саме оздоблення споруди. Бо щоб оцінити унікальність будівлі, треба відійти на певну відстань і подивитися на неї здалеку. Щоб виділити особливості будівлі, треба звільнити місце довкола.

Щось схоже є у шрифтовиків, коли білий незаповнений простір складає з тілом літери єдину композицію. Без порожнечі не буде й самої літери. Про це можуть говорити представники інших творчих професій, де візуальна складова переважає.

Так от, міський ландшафт також кимось продумується. Будуючи нові масиви часом архітектори проектують не лише самі споруди, а й вільні зони довкола. Це дозволяє людині не відчувати тиску будівель, мати огляд, вільно дихати.

DSC_3002

МАФи (малі архітектурні форми), як достатньо зручна форма для розгортання торгівлі, дозволяють започаткувати торгівлю швидко, недорого і мати доступ до покупця, бо встановлюються у найлюдніших місцях. Але без виписаних норм і контролю перетворюються на стихійне лихо.

Перетворюють вулиці на затхлий обмежений простір. Створюють незручності і псують естетику територій. Часто виготовлені з дешевих будматеріалів без витрачання часу на створення красивої конструкції. Мало того, встановлюються на газонах, зелених зонах, звужують тротуари і закривають огляд красивих пам’яток.

Це не означає, що кіоски слід прибрати як явище. Часом вони дуже корисні і цінні. Але однозначно Києву потрібні чіткі правила розміщення МАФів і вимоги до їхнього вигляду, особливо в людних місцях. На декотрих площах, особливо в центральній частині, встановлювати взагалі не бажано.

Як заявити громаді, що підприємці часом перегинають палицю? Хтось просто б’є вікна чи влаштовує суперечки з продавцями. Хтось атакує держустанови і місяцями добивається скасування дозволу чи вияснення наявності документів у власника.

Громада за простір замість кіосків

Я пропоную відносно м’яку форму: наліпки. Вони не псують скло (їх можна змити водою), не руйнують конструкцію кіоска, але дозволяють чітко заявити, що в тому чи іншому районі є люди, які хотіли б побачити на цьому місці газон, квітник чи широкий прохід до зупинки транспорту.

Плюс, запропоновані наліпки є формою самоорганізації, бо в них можна вписувати контакти ініціативних груп на місцях. Навіть якщо у вашому районі таких людей немає, але по одному тихенько обурюються десятки людей, то ви можете вписати свої контактні дані і започаткувати таку ініціативу. З часом, коли критична маса таких людей буде достатньою для активних дій, можна самоорганізовуватися і діяти рішуче: тиснути на владу, самих власників, вимагати перенесення у безпечне місце чи демонтажу.

Наліпки викладені у зручний для друку формат А4. Роздрукуйте, розріжте, впишіть дані і поклейте.

Завантажте і роздрукуйте