28.08.2019

Пошуки нового символа Києва

Поточна сторінка – це не демонстрація готового результату, як це часто буває в дизайнерських проектах, а сторінка-пошук.

Перші спроби ескізування ідеї я пробував робити ще наприкінці 2000-х років. Намагався обіграти тему унікального ландшафту міста. Однак, не зміг знайти образ, який би мене тоді задовольнив, а тому відклав ідею в довгу скриню.

Новий поштовх виник вже зараз 2019 року. Це реакція на відсутність символа, який би задовольняв мене особисто. І який би, на мою думку, і за моїм відчуттям, розкривав суть і енергетику міста, в якому я живу й народився.

Передісторія

Київ не має великого арсеналу символів, з якими він асоціюється. Символіка княжих часів була більше пов’язана з династіями, які тут правили, аніж з тим, щоб якось означити дух міста через символ. Або принаймні я такі символи не зустрічав.

Перший символ, який так чи інакше можна асоціювати з гербом або символом в сучасному його розумінні  – це був символ арбалета-куші, який Київ отримав разом з магдебурзьким правом за Великого князівства Литовського.

Пізніше, коли владу над містом відвоювали московити, вони актуалізували символ архистратига Михайла, який дожив до 20 століття. Геогрій Нарбут в короткий період існування УНР об’єднав в своєму ескізі і кушу, і архистратига Михайла. Пізніше комуністична влада повністю відкинула цю символіку.

В пізні радянські часи влада совєтів з подачі Флоріана Юр’єва почала розкрутку образу листка каштана. Який, на мою думку, є абсолютно випадковою річчю в ідеологічному і змістовному плані. Хоч і цікавою з точки зору симетричної геометричної форми. Каштан дожив до періоду Незалежності і був дещо перекритий повернутим в обіг символом архістратига Михайла. Але притомного символа міста за майже 20 років незалежності запропоновано так і не було.

Спроба перша

На перших етапах я пробував шукати символіку на основі гри з простими геометричними формами. Наприклад використовувати літери з напису KYIV або КИЇВ для використання їх в композиції. У формі паростка ви можете побачити літеру Y, приховану літеру I, літеру К, яка лежить на спині. Нижні варіанти – це спроби гри з літерою К та ромбоподібними елементами, які собою складають і паросток нового життя, нових ідей, так і зберігають в собі ромб як символ гармонії.

Арбалет-куша

Після абстрактних пошуків вирішив піти далі, бо в поданих вище ідеях не було чогось що би мало прив’язку до історії міста. Опрацьовуючи вже наявну символіку, образ архистратига Михайла відкинув відразу, так як він вже є офіційним гербом міста і виглядає заскладно з точки зору лаконічного символа. Натомість серед матеріалу, з яким я спробував попрацювати, знайшов символ арбалету-куші, який наданий місту разом з магдебурзьким правом за князівства Литовського. Він видався мені цікавим.

Тодішній символ цілком зрозумілий: місто часто страждало від навал завойовників, а арбалет був поширеним засобом самооборони і виконував свою символічну місію як символа. На гербі, печатці його тримав хтось зі сторони. Іноді ці руки були з хмари чи неба, іноді збоку чи знизу. Але можна припустити, що це був хтось вищий за звичайну людину і за всіх разом взятих, хто допомагав боронити місто від біди.

Куша непогано лягає як образ в ідею теперішнього періоду підтвердження своєї Незалежності і права на самостійне життя через Майдан, війну на Сході. Лягає вона і в ідею рішучості, самостійності в ухваленні рішень, в досягненні цілей.

В процесі пошуку символ почав обростати деякими подробицями. Деякі елементи захотілося прибрати. Тобто зараз він в сирому вигляді пошуку.

Можливо куша буде повністю відкинута на користь влучнішої ідеї. Але мені важливо подати щось, що би мало чітку прив’язку до місцевого міфу і передавало собою дух місця з усіма його нашаруваннями. Всі подальші пошуки викладатиму тут.