28.08.2019

Пошуки нового символа Києва

Поточна сторінка – це не демонстрація готового результату, як це часто буває в дизайнерських проектах, а сторінка-пошук.

Перші спроби ескізування ідеї я пробував робити ще наприкінці 2000-х років. Намагався обіграти тему унікального ландшафту міста. Однак, не зміг знайти образ, який би мене тоді задовольнив, а тому відклав ідею в довгу скриню.

Новий поштовх виник вже зараз 2019 року. Це реакція на відсутність символа, який би задовольняв мене особисто. І який би, на мою думку, і за моїм відчуттям, розкривав суть і енергетику міста, в якому я живу й народився.

Передісторія

Київ не має великого арсеналу символів, з якими він асоціюється. Символіка княжих часів була більше пов’язана з династіями, які тут правили, аніж з тим, щоб якось означити дух міста через символ. Або принаймні я такі символи не зустрічав.

Перший символ, який так чи інакше можна асоціювати з гербом або символом в сучасному його розумінні  – це був символ арбалета-куші, який Київ отримав разом з магдебурзьким правом за Великого князівства Литовського.

Пізніше, коли владу над містом відвоювали московити, вони актуалізували символ архистратига Михайла, який дожив до 20 століття. Геогрій Нарбут в короткий період існування УНР об’єднав в своєму ескізі і кушу, і архистратига Михайла. Пізніше комуністична влада повністю відкинула цю символіку.

В пізні радянські часи влада совєтів з подачі Флоріана Юр’єва почала розкрутку образу листка каштана. Який, на мою думку, є абсолютно випадковою річчю в ідеологічному і змістовному плані. Хоч і цікавою з точки зору симетричної геометричної форми.

Очевидно, що листок каштана був обраний тому, що ним доволі легко можна було сформувати дещо приховану п’ятипроменеву радянську зірку. Якщо ви подивитеся на поданий вгорі первинний синьо-червоний варіант, то в ньому вона дуже легко проглядається.

До речі, зверніть увагу на руків’я лука-арбалета, яке там теж присутнє, хоча неприродньо розвернуте донизу ніби проти руху стріли.

Каштан дожив до періоду Незалежності і був дещо перекритий повернутим в обіг символом архістратига Михайла. Але притомного символа міста за майже 20 років незалежності запропоновано так і не було.

Спроба перша

На перших етапах я пробував шукати символіку на основі гри з простими геометричними формами. Наприклад використовувати літери з напису KYIV або КИЇВ для використання їх в композиції. У формі паростка ви можете побачити літеру Y, приховану літеру I, літеру К, яка лежить на спині. Нижні варіанти – це спроби гри з літерою К та ромбоподібними елементами, які собою складають і паросток нового життя, нових ідей, так і зберігають в собі ромб як символ гармонії.

Арбалет-куша

Після абстрактних пошуків вирішив піти далі, бо в поданих вище ідеях не було чогось що би мало прив’язку до історії міста. Опрацьовуючи вже наявну символіку, образ архистратига Михайла відкинув відразу, так як він вже є офіційним гербом міста і виглядає заскладно з точки зору лаконічного символа. Натомість серед матеріалу, з яким я спробував попрацювати, знайшов символ арбалету-куші, який наданий місту разом з магдебурзьким правом за князівства Литовського. Він видався мені цікавим.

Тодішній символ цілком зрозумілий: місто часто страждало від навал завойовників, а арбалет був поширеним засобом самооборони і виконував свою символічну місію як символа. На гербі, печатці його тримав хтось зі сторони. Іноді ці руки були з хмари чи неба, іноді збоку чи знизу. Але можна припустити, що це був хтось вищий за звичайну людину і за всіх разом взятих, хто допомагав боронити місто від біди.

Куша непогано лягає як образ в ідею теперішнього періоду підтвердження своєї Незалежності і права на самостійне життя через Майдан, війну на Сході. Лягає вона і в ідею рішучості, самостійності в ухваленні рішень, в досягненні цілей.

В процесі пошуку символ почав обростати деякими подробицями. Деякі елементи захотілося прибрати. Тобто зараз він в сирому вигляді пошуку.

Можливо куша буде повністю відкинута на користь влучнішої ідеї. Але мені важливо подати щось, що би мало чітку прив’язку до місцевого міфу і передавало собою дух місця з усіма його нашаруваннями. Всі подальші пошуки викладатиму тут.

Процес пошуку вдалої форми

Футболки з цим принтом поки не виставляю в продаж, бо ще не вважаю його ідеальним. Але друзі часом замовляють. Тому як захочете, то пишіть мені, і я зроблю індивідуально під вас.

До речі

Символ зачепив архітектора Дениса Семирога-Орлика, який є водночас солдатом Територіальної оборони Києва. І він розробив для підрозділу ось такі патчі.