Напис для станції метро Почайна у Києві


Ідея докласти свої зусилля до дизайну або редизайну деяких назв станцій в київському метро в мене була давно. Зокрема, різали око деякі вже існуючі літери, як от -Ж- на станції Майдан Незалежності, яка складена з двох літер -С- та -І-. Такі ідеї виникли і щодо станції Петрівка, яку ось-ось мали перейменувати в Почайну.

Я звернувся до радника керівника київського метро Наталки Макогон з такою пропозицією. Паралельно, як виявилося, про це думали і хлопці з “Агентів Змін”. Третьою і ключовою стороною, окрім самого ідеолога перейменування – Аннабелли Моріної (Ганни Гончаренко), стала архітектор станції Тамара Целіковська, яка мала затвердити якийсь з варіантів.

Дискусія почалася з того, що “Агенти Змін” запропонували варіант дизайну літер, ґрунтуючись на стилістиці попереднього напису “Петрівка”. Дизайн літер зробив шрифтовик Андрій Константинов.

Варіант Агентів Змін. Автор: Андрій Константинов

Публікація напису призвела до дискусії. Хлопці з АЗ наполягали, що цей шрифт є фірмовим шрифтом синьої гілки метро, і його треба зберегти. Архітектор, зі слів Аннабелли Моріної, зайняла іншу позицію – вона захотіла бачити на шляховій стіні літери, які використані на ст. м. Печерська (і як пізніше виявилося, ще й на ст. м. Золоті Ворота).

Врешті виник конфлікт бачень, бо з одного боку, літери з Печерської нібито мали проявити цю старовину, але вони ніяк не лягали в індустріальний стиль самої станції. І виглядали б на ній дуже архаїчно. Крім того, на мою думку, стиль літер з Печерської за деякими рисами має прив’язку до російського ідеологічного міфу, аніж опирається на місцевий стиль літер руської доби.

В результаті дискусії я створив візуалізацію, як би виглядали літери з “Печерської” на “Почайні”, і водночас створив власну модифікацію літер “фірмового” шрифту синьої гілки, щоб зберегти прив’язку до стилю станції і підкреслити історичність.

Вгорі мій варіант, посередині Агентів Змін, внизу прототип з Печерської

Зокрема, я використав штрих в літері -О-, щоб показати тяглість ще до глаголиці. В літері -Н- зробив похилу перетинку як в латинської -N-, бо саме така форма літери використовувалася у Києві в ті часи. Так само похила перетинка вийшла і в літері -А-.

В процесі дискусії Аннабелла Моріна, яка репрезентувала позицію архітектора, наголосила, що дизайн літер робитимуть спеціалісти відповідного інституту, який співпрацює з метро. Але пізніше несподівано звернулася до мене, щоб я власне і був тим волонтером-дизайнером, який допоможе втілити цю ідею. Я почав робити ескізи.

Умовою роботи було бачення архітектора, що на новоназваній станції Почайні стиль літер має бути “як на Печерській”. Я натомість вважав, що це не правильно, і погодився на цю роботу, бо побачив свою місію в тому, щоб спробувати знайти золоту середину між бажанням архітектора з одного боку, і стилем станції та позицією Агентів Змін з іншого, яку я частково поділяв. В процесі роботи я всіляко намагався “відвоювати” меншу видовженість літер по вертикалі, але архітектор все ж наполягала на своєму.

В кілька етапів я пропонував варіанти дизайну, які пані Тамара періодично переглядала. Врешті, після відхилень всіх можливих варіантів і наполяганні на стилі саме з “Печерської”, і на прохання Ганни таки допомогти, я все ж здався і зробив літери на базі стилістики “Печерської”. Хоча одна із думок була – просто відмовитися робити будь-що. Але і тут вийшов казус, бо архітектор не сприйняла і їх, думаючи, що її вчергове хочуть надурити, хоч ці літери за пропорціями і контуром були такими ж.

Далі я вийшов з процесу роботи, бо зробив все, що міг і не бачив, де ще можу докласти своє творче начало :-). І водночас, не маючи ніяких зобов’язань і обмежень вирішив зробити свій власний фінальний варіант, який би задовольняв саме мене. А всі наробки публікую просто як результат пошуків.

Я зберіг декоративний елемент замість літери -О-, бо вважаю його досить влучним і таким, що перегукується з мідними панно. Пропорції літер вернув до тих, що ближчі до старого шрифту. Старовину підкреслив досить делікатно у вигині горизонтальних ліній в літерах -Н- та -А- (один з двох поданих варіантів).

Крапки з боків зберіг як елемент захисту від реклами, бо часто метрополітен ліпить її впритул без збереження так званого “санітарного відступу”. А так хоч щось мало б захищати ці літери.

Я вирішив не чекати остаточного втілення ідеї і опублікувати результат пошуків вже зараз, бо в теперішньому статусі я не обмежений ніякими юридичними документами і це є просто моя вільна фантазія. Що втілять в результаті – побачимо 🙂

P. S. Врешті решт, як виявилося вже потім, для станції взяли літери в стилістиці станції метро “Печерська” саме в моїй редакції. Тому, з одного боку, всі мої ідеї були відхилені і я потерпів поразку. З іншого – якась частка впливу на результат є. Тому, маємо, те що маємо.

 • Кирилл Козлов

  Бгг… Подозреваю, что ни Богдан ни я нигде не отмечены, потому что не готовы поддерживать политсилу))) Например, когда в 23 часа подгорело и нужно было срочно мчаться на Печерскую делать фотки шрифта по поставленным условиям – это ко мне. Когда готовы буквы – их вешают политики, отмечая в публикациях таких же политиков )))

  • Це ви про згадку вас в підсумковій інформації про встановлення цих літер? Треба в Ганни спитати. Вона вас просила пофоткати?

   • Кирилл Козлов

    Так, фотографувати вночі їздив саме я, кинувши всі справи та роботу. Але питати ні про що не треба, я піару не потребую. Сам факт, що відмітили політсилу, “забувши” про звичайних людей, дуже показовий, але не єдиний – таке ж вони роблять на Поштовій, з самого початку (у червні) створивши паралельну гілку протесту, та намагаючись прихватизувати роботу всіх. Доречі, вас відмітили після всіх політиків, при останньому редагуванні та, здається, вже після публікації вашої статті.

    • Заради правди, Ганна мене позначила з самого початку. Але чому не позначили вас – треба спитати.

     • Кирилл Козлов

      У нас в групі (Вартові Оболоні) був пост Богатова, а не Ганни. Післі статті він відмітив вас, в останню чергу. Повторюсь – нема про що її питати, бо вона для всіх представляється “громадським діячем”, насправді працюючи на політсилу. Мені від цього просто бридко.

     • Annabella Morina

      Кирилл, как тебе не стыдно. Я тебя не отметила, потому что тебя нет в друзьях после сам знаешь чего. И я на тебя не пишу гадости по разным топикам. И не буду. Всего хорошего.

     • Кирилл Козлов

      Меня продолжает удивлять твоя двуличность и манипуляции. Но время все расставит по местам. Отмечать уже не нужно – в отличии от тебя в политику не собираюсь, на политиков не работаю – соответственно не нуждаюсь в пиаре.

     • Annabella Morina

      В политику собираются другие твои знакомые, а не я. Твое участие в виде одного фото и грязь, которую ты вылил, очень плохо тебя характеризуют. Богдан, я прошу удались из топика личностную грязь, которая не имеет отношения к переименованию.

     • Я не є учасником конфлікту, і не буду ставати на чиюсь сторону. Але дійсно, з’ясувати стосунки можна і напряму через приватні повідомлення у фб. А тому звідси я цю суперечку видалю.

     • Annabella Morina

      Дякую.

     • Annabella Morina

      Кирилл, мне надоела личностная грязь, которую ты огульно несешь. За меня некому заступиться, кроме Бога, но я готова сама лично дать тебе нагоняй. Так что хватит скрываться в инете, собрался и пришел на Иорданское, бывший друг. Барса попрошу присутствовать.

     • Annabella Morina

      Богдан, конечно, я вас отметила. Он имеет в виду при перепостах других постов. Это личные дрязги.

 • polumiya

  Добре вийшло )

 • olpkol

  ПЕЧЕРСЬКА взагалі якою мовою написана?

  • -v-

   Точно подмечено, давно бы уже обновили… Богдан, может, вы бы, раз контакты есть, навеяли архитекторам мысль поменять текст на нормальный украинский?

 • Wyrax