- bohdan@gmail.com
- +38 097 3763783
- Київ
На фото експериментальний житловий масив комплексної забудови на розі проспекту Академіка Глушкова і вулиці Заболотного. Проектований з 70-х і зведений у 80-х – на початку 90-х років 20 століття. В народі він зветься “Пентагон” (від асоціації зі спорудою Міноборони США). А за проектною документацією він називався ЗПЖР (зразково-перспективний житловий район) Теремки-1. Назва дуже дивна і важко запам’ятовується, але я її взяв, аби окреслити конкретну територію. Бо Теремки-1 – це трохи ширше поняття, аніж згадана експериментальна забудова.
ЗПЖР Теремки-1 – це був проект комуністичного майбутнього. З купою футуристичних на той час речей: паркувальні зони під будинками, вакуумна автоматична система видалення і транспортування сміття, пункти доставки і видачі придбаних товарів в кожному кутовому будинку.
Вбудовані в нижні поверхи будинків соціальні, відпочинкові і сервісні заклади. Великий освітній заклад в серці району з басейнами і купою додаткових зручностей, громадський центр з бібліотеками, школами, громадськими приміщеннями на місці сучасного “Магелану”. Потім “влупив” Чорнобиль, почала валитися планова совєтська економіка і, як ви зрозуміли, проект суттєво урізали і спростили. А головний громадський центр, який мав би бути серцем проекту, взагалі не збудували.
В 90-х роках за дотриманням благоустрою і збереженням фасадів стежити перестали. Відповідальності за порушення ніякої. Спершу мешканці почали склити балкони. У 2000-х, до цього додалися кондиціонери, а потім і клаптикове утеплення стін. З ним прийшла безконтрольна зміна фасадних і торцевих стін. Точним збереженням кольорів, як показує теперішня картинка, особливо ніхто не переймався і не переймається. А хто все ж хоче зробити по-совісті, той частіше за все не влучає в колір, не маючи зразка.
Аби хоч трохи призупинити ці процеси, я вирішив віднайти базові кольори, якими первинно був оформлений житловий масив, і в цій статті поясню людям, як ними користуватися, аби не шкодити візуальній гармонії.
Для визначення кольорів я користався кількома колірними каталогами. Десь кольори вдалося визначити досить легко, десь – ні. Наприклад, найтяжче було перевірити колір тих фрагментів стін, які викладені “шубою” (сукупність відтінків щебеню і цементу між ним). При наближенні до такої стіни основного кольору ти не бачиш. Він формується лише здалеку. Крім того, багато балконів чи глухих стін перших поверхів вже перефарбовані і утеплені, а тому не всюди вдавалося підійти і визначити потрібний відтінок впритул.
У якості колірних зразків обрані 2 колірні системи: NCS (Natural Color System) і німецький колірний стандарт RAL. Стандарт NSC в моєму випадку максимально точно влучає в кольори і призначений для індивідуального замовлення фарб. RAL подаю як наближену, але не завжди точну альтернативу, але на основі якої можуть продаватися вже готові фарби, що робить їх дешевшими.
Проект включає в себе 4 базових та 3 варіативних кольори житлових будинків, кілька кольорів технічних приміщень та електрощитових, базовий колір огороджень дитячих майданчиків та технічних територій мікрорайону, і кілька базових кольорів 3-х будинків побуту на проспекті Глушкова і вулиці Заболотного. Крім цього, в поточних базових кольорах поки лишається школа №269, яку ще не встигли повністю перефарбувати до завершення утеплення.
Цією ж плиткою викладено більшість технічних споруд району, бетонні огорожі технічних зон, огородження, які формують собою дитячі майданчики.
Коди кольору: NCS S 5030 Y70R (основний), RAL 8002 (допоміжний наближений).
Застереження: якщо поверхня плитки не бита, а площа псування незначна, будь ласка, не фарбуйте плитку. Використайте розчинник, аерозольний очищувач або, ще краще, миття водою під високим тиском, аби очистити поверхню. Використовуйте фарбу тільки у крайніх випадках, коли поверхня плитки суттєво ушкоджена. Рекомендований тип фарби при цьому: на основі розчинників. Акрилова фарба довго не тримається на керамічній поверхні, тому не рекомендується.
Ним пофарбована щебнева кладка на торцях будинків і основа кутових будинків. Фарба найбільше збереглася на несонячних сторонах, де не так вигоріла. На торцевих стінах її закривають утепленнями і зазвичай колір не повертають на місце. Ще одним дрібним “порушенням” є те, що фарбуючи утеплення люди зазвичай не враховують, що цей колір не покриває всю стіну. Місця стику лоджій пофарбовані сірим відтінком.
На моє здивування при уточненні колір виявився близнюком кольору аркових проїздів, який я вказав вище. Тому подаю дуже близький код в системі NCS, і кілька так само близьких варіантів для RAL.
Коди кольору: NCS 6030 Y80R (основний), RAL 8002 (допоміжний основний), RAL 8012, RAL 8015 (наближені).
Застереження за типом фарб немає.
Цей колір став найбільш складним для визначення, бо він формується на відстані як сукупність кольору цементу і дещо жовтуватого щебеню, яким викладено стіни. При намаганні уточнити колір стін було виявлено, що на деяких будинках ця кладка ще й пофарбована. Так як візуально фарбовані і нефарбовані стіни не сильно відрізняються, то тут подаю колір фарбованих зразків.
Коди кольорів: NCS 2005 Y30R (основний). Близького відповідника в системі RAL немає.
Застереження за типом фарб немає.
Експериментальна забудова Теремків-1 унікальна тим, що всі житлові будинки в ній – єдине ціле. Кутові трипелюсткові будинки з’єднані зі звичайними прямокутними таким чином, що забудова створює собою внутрішні подвір’я всередині незавершених шестикутників. Кожне таке подвір’я за задумом архітекторів має свій колір. Цих варіативних кольорів по всьому житловому району три: жовтий, блакитний і коричневий. Вони викладені плиткою на балконних перегородках. При цьому балкони протилежної недворової фасадної частини мікрорайону оформлені на противагу просто білою плиткою.
4. Коричневий колір балконів: NCS S 5030 Y70R (основний), RAL 8002 (допоміжний наближений).
5. Синій колір балконів: NCS S 3030 B (основний), RAL 5024 (максимально наближений).
6. Жовтий колір балконів: NCS 2040 Y (основний). Близького відповідника в системі RAL немає.
7. Білий колір балконів фасадної сторони району не потребує спеціальних кодів. Використовуйте базову білу фарбу.
Застереження: якщо поверхня викладена плиткою і при цьому не бита, а площа псування, яку ви хочете відновити, незначна, будь ласка, не фарбуйте плитку. Використайте розчинник, аерозольний очищувач або, ще краще, миття водою під високим тиском, аби очистити поверхню. Використовуйте фарбу тільки у крайніх випадках, коли поверхня плитки суттєво ушкоджена. Рекомендований тип фарби при цьому: на основі розчинників. Акрилова фарба довго не тримається на керамічній поверхні, тому не рекомендується.
Будинки побуту на проспекті Глушкова і вулиці Заболотного первинно оздоблені керамічною плиткою з двома базовими кольорами:
Застереження: якщо поверхня викладена плиткою і при цьому не бита, а площа псування, яку ви хочете відновити, незначна, будь ласка, не фарбуйте плитку. Використайте розчинник, аерозольний очищувач або, ще краще, миття водою під високим тиском, аби очистити поверхню. Використовуйте фарбу тільки у крайніх випадках, коли поверхня плитки суттєво ушкоджена. Рекомендований тип фарби при цьому: на основі розчинників. Акрилова фарба довго не тримається на керамічній поверхні, тому не рекомендується.
Більшість технічних споруд, електрощитових, огороджень дитячих майданчиків, огорож будинків двірника оформлені керамічною плиткою все того ж темно-коричневого кольору як і в арках житлових будинків. Відповідно, для більшості випадків треба використовувати базовий коричневий колір, вказаний вгорі для арочних проїздів житлових будинків під номером 1.
Деякі технічні споруди, як от об’єкт за адресою Академіка Глушкова 41а, на противагу нетипово оформлені світло-бежевою плиткою. Для них слід використовувати такі кольори:
NCS S 0907 Y10R (основний), RAL 1015 (максимально наближений).
Ще декілька електрощитових оформлені горизонтальною керамічною плиткою з темнокоричневим кольором, яким оздоблені будинки побуту. Колір теж знайдете вище.
Я подаю 2 види кольорів: основний у стандарті NCS, і додатковий – RAL. NCS-кольори максимально точні. Але готові фарби на основі таких відтінків не продаються. Те, що не продається як готове, можна легко замовити індивідуально. Але індивідуально – це дорожче, аніж купити щось готове. Натомість, поширені відтінки RAL формату часто можна купити в магазинах у банках або як аеророзолі. Але проблема в тому, що не всі фарби, які я досліджував, мають відповідники в RAL.
Тому рекомендації такі: використовуйте точні NCS відтінки для світлих фарб, особливо якщо вони використовуються для фарбування некерамічних поверхонь. Ще точніше: це колір №3 сірої щебневої кладки, якщо ви перед цим її утеплили, це кольори балконів: блакитний (№5) і жовтий (№5) колір.
Для темних кольорів я теж наполягаю використовувати NCS. Але якщо ціна кусатиметься і ви не можете собі цього дозволити, то скористайтеся RAL-кольорами там, де вони вказані як альтернативні. Наприклад для коричневого кольору плитки аркових проїздів мені вдалося знайти емаль виробника Sniezka. Наближений темно-вишневий колір торцевих стін також можна знайти в магазинах або в інтернеті.
Важливим нюансом є те, що більшість поверхонь, які оздоблені кольором, викладені керамічною плиткою з глянцевою поверхнею. Що накладає обмеження на типи фарби. А також взагалі накладає обмеження на використання фарб. Бо наприклад, акрилові фарби на водній основі слабко тримаються на керамічних поверхнях. І взагалі, фарбування плитки зверху – це зниження якості поверхні, бо плитка сама по-собі є довговічнішим і якіснішим матеріалом для оздоблення. Тому на плитці старайтеся використовувати фарбу лише тоді, коли поверхню неможливо відновити до первинного вигляду за допомогою очистки. Очистити графіті можна розчинниками, або пристроями, які подають воду чи водну суміш з піском під високим тиском. А якщо поверхня достатньо зіпсована й іншого методу окрім фарбування немає, то для плитки використовуйте емалі на основі розчинників. Вони триматимуться краще, аніж акрилові фарби на водній основі.
Натомість для утеплених, штукатурених поверхонь без проблем підходять фарби на водній основі. Їх можна підібрати і заколірувати в будь-якому будівельному гіпермаркеті.
Цим проектом я не пропоную якихось радикальних кроків, які сильно змінять вигляд житлового району. Але я хочу дати мешканцям, комунальним службам в руки відносно недорогий інструмент, яким вони могли б самі підтримувати вигляд своїх будинків.
Коли я мандрував за кордон, то я часто ставив собі питання: що змушує мене відчувати міста в інших країнах як красиві? Що на це впливає? І я зловив себе на думці, що вигляд міста творять здавалося б дрібнички. Десь просто пострижена трава, десь підфарбована стіна без дефектів, десь вкручена лампочка в ліхтар, десь чисте узбіччя, десь однакові вікна, десь помите скло зупинки громадського транспорту тощо. Ясно, що в багатьох країнах Європи є ще й диктатура порядку. Це коли ви б не могли самовільно утеплювати собі стіни чи ставити кондиціонер. Але я намагаюся змінити хоча б те, що можу і своїми методами.
Якщо хоча б одна людина скористається рекомендаціями і зробить так, що зміна фасаду буде максимально непомітною, або якщо хоча б раз комунальники придбають правильну фарбу і боротимуться нею з вандалізмом, то я вважатиму, що ця ідея працює. І подякую за увагу до неї.
Ідея вважається працездатною, коли вона випробувана на практиці. На поточний момент більшість поданих кольорів лише визначені за допомогою колірних каталогів. І тому навпроти кожного кольору буде прописано, чи випробуваний він на практиці. Всі зміни вноситимуться на цю сторінку.